Na zdjęciu widać ciągnik siodłowy wraz z naczepą który jest wyciągany przy pomocy ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego. W tle strażacy prowadzący działania ratownicze.

Samochód ciężarowy wpadł do kanału Wieprz-Krzna na drodze wojewódzkiej nr 820

O godzinie 19:59 dnia 21 listopada 2023 r. tut. stanowisko kierowania otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, w którym samochód ciężarowy wyłamał bariery drogowe energochłonne i wpadł do kanału Wieprz-Krzna w okolicach miejscowości Nowy Orzechów. Zgłoszenie wpłynęło ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lubartowie. Na miejsce skierowano zastępy ratownicze z powiatów parczewskiego i lubartowskiego. Po dojeździe pierwszych jednostek zastano ciągnik siodłowy z naczepą, który zjechał z mostu na drodze wojewódzkiej nr 820 do kanału Wieprz-Krzna i częściowo znajdował się w wodzie. Kierowca opuścił pojazd przed przybyciem służb ratowniczych i nie doznał żadnych obrażeń. Stojący w wodzie samochód powodował zagrożenie wycieku płynów eksploatacyjnych oraz oleju napędowego. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz drogi, ustawieniu zapory sorpcyjnej na rzece, zabezpieczeniu zbiornika oleju hydraulicznego, usunięciu części uszkodzonej bariery energochłonnej.  Ustalono również, iż samochód przewoził odpad kopalny, którego część rozsypała się na nasypie kanału. Ze względu na zagrożenie ekologiczne podjęto decyzję o wyciągnięciu zestawu z kanału. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG nr. 3 w Lublinie. Na miejsce zdarzenia przybył również Zastępca Komendanta Powiatowego st. bryg. Zbigniew Hawryluk. Działania na miejscu zdarzenia trwały do godziny 10:50 dnia 22 listopada.

Na zdjęciu widać ciągnik siodłowy wraz z naczepą leżący w kanale Wieprz-Krzna
Jest noc.Na zdjęciu widać ciągnik siodłowy wraz z naczepą leżący na boku w kanale Wieprz-Krzna. Jeden ze strażaków ubrany w ubranie do pracy w wodzie prowadzi działania ratownicze w kanale. Do kabiny pojazdu prowadzi drabina strażacka.

Siły i środki na miejscu zdarzenia:

 

JRG Lubartów – 2 zastępy 6 strażaków, OSP Nowy Uścimów – 5 strażaków, JRG Parczew – 2 zastępy, 6 strażaków, OSP Sosnowica – 6 strażaków, OSP Nowy Orzechów – 3 strażaków, OSP Stary Orzechów – 5 strażaków, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego – 4 zastępy – 9 strażaków, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Parczewie, Policja – 2 funkcjonariuszy, Zarząd Dróg Wojewódzkich – 2 pracowników.

Skip to content