zdjęcie

Ćwiczenia obronne

27 czerwca 2016

Ćwiczenia obronne

17 czerwca 2016 rprzeprowadzono powiatowe ćwiczenia obronne pod  kryptonimem „PIWONIA 16”. Epizod zakładał ewakuację uczniów i personelu Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie w związku z podłożeniem ładunku wybuchowego.

o godz.9:00 rozpoczęła się ewakuacja uczniów i personelu z budynku szkoły.

O godz. 9.10 we wschodniej części budynku szkoły nastąpił wybuch wywołując pożar i naruszenie konstrukcji budynku. Sześcioro  uczniów doznało obrażeń ciała i wymagało udzielenia pomocy medycznej. Niezwłocznie powiadomiono o zaistniałym zdarzeniu służby ratownicze: Straż, Policję oraz Pogotowie Ratunkowe. Na miejsce zaistniałego zdarzenia przyjeżdża patrol policji, który zabezpiecza teren wybuchu. Przybywa również straż pożarna. Funkcjonariusze Straży Pożarnej  przystępują do działań polegających na zabezpieczeniu budynku naruszonej konstrukcji, a następnie do akcji gaszenia pożaru i wydostania poszkodowanych oraz udzielenia doraźnej pomocy przedmedycznej. Po przyjeździe karetki pogotowia ranni zostają przekazani pod opiekę medyczną.

Strażacy kontynuują akcję gaśniczą. Na miejsce zostaje wezwany Inspektor Nadzoru Budowlanego, który dokonuje oględzin budynku. Stwierdza, że doszło do znacznych uszkodzeń konstrukcji w wyniku czego zabrania się wchodzenia do obiektu.

Dyrektor szkoły odwołuje zajęcia lekcyjne aż do zakończenia roku szkolnego i ogłasza, że uroczystość zakończenia odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie.

W ramach ćwiczeń służby ratownicze pokazują młodzieży na fantomie jak należy udzielić pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Następnie strażacy demonstrują gaszenie ognia za pomocą różnego rodzaju gaśnic.

Krzysztof Fila

 

Galeria

Skip to content