Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2026 r.
17 maja 2026 roku miały miejsce Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w powiecie parczewskim. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Na mszę strażacy przybyli w ugrupowaniu marszowym przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Urzędu Miejskiego w Parczewie. O godzinie 9:00 została odprawiona Msza Święta koncelebrowana przez ks. kapelana Romana Wojtczuka oraz ks. Kan. Stanisława Kulika w intencji strażaków i ich rodzin. Po zakończonej liturgii uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac wewnętrzny Komendy Powiatowej PSP w Parczewie, gdzie odbył się uroczysty apel. Dowódca uroczystości mł. bryg. Krzysztof Fila złożył meldunek st. bryg. Markowi Chwalczukowi – Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Parczewie st. bryg. Zbigniew Hawryluk powitał przybyłych gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie. W uroczystości udział wzięli:
– Pan Jerzy Szwaj – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego
– st. bryg. Marek Chwalczuk – Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
– dh Marian Starownik – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie
– bryg. w st. spocz. Wiesław Nowak – Członek Prezydium ZOW ZOSP RP w Lublinie, a zarazem byłego Komendant Rejonowy/Powiatowy PSP w Parczewie
– bryg. w st. spocz. Stanisław Marek – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Lublinie,
– gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Wasilewski
– Pani Renata Dominik reprezentująca Wojewodę Lubelskiego Pana Krzysztofa Komorskiego,
– Pan Janusz Hordejuk – Starosta Parczewski, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Parczewie
– Pan Janusz Zieliński – Przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Parczewie;
– mł. insp. Sławomir Karpiński Mariusz Kawalerski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Parczewie,
– Pan Piotr Pniak – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Parczew,
– ks. Roman Wojtczuk – Kapelan strażaków powiatu parczewskiego,
– emerytowani Komendanci Komendy Powiatowej PSP w Parczewie i ich Zastępcy,
– samorządowcy z terenu powiatu
– Orkiestra Dęta Urzędu Miejskiego w Parczewie, emeryci, strażacy i pracownicy cywilni komendy.
W ramach tegorocznych obchodów wśród funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Parczewie wyróżnieni zostali:
Brązową Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”
- mł. bryg. Krzysztof Fila
- asp. Andrzej Koperczuk
- st. ogn. Grzegorz Izdebski
- st. ogn. Marcin Haponiuk
- st. ogn. Adam Olszewski
- dh. Grażyna Lamczyk
- dh Paweł Kędracki
- dh Janusz Zieliński
- dh Janusz Słomkowski
Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”:
- dh Adam Filipczuk – OSP Sosnowica
- dh Leszek Nieścioruk – OSP Gęś
- dh Grzegorz Gogłuska – OSP Parczew
- dh Tomasz Kwiatek – OSP Milanów
- dh Janusz Grajewski – OSP Kopina
- dh Paweł Grajewski – OSP Kopina
Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP:
- dh Antoni Gołacki
- dh Wiesław Korniluk
Brązową Odznaką Za Zasługi Dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego:
- st.bryg. Zbigniew Hawryluk
- dh Paweł Kędracki
- dh Janusz Słomkowski
Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
- mł. bryg. Ireneusz Szkuat
Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
- asp. Jakub Bancarzewski
Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa:
- Pani Katarzyna Korniluk-Duda
- Agnieszka Przekora
- st. asp. Michał Kopiński
- st. ogn. Mariusz Misztal
- mł. ogn. Paweł Krzewski
Odznaką Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP:
- st. bryg. Zbigniew Hawryluk
- st. bryg. w st. spocz. Leszek Szymański
- asp. sztab. w st. spocz. Konrad Panasiuk
- st. asp. w st. spocz. Stefan Bloch
- st. ogn. w st. spocz. Krzysztof Wierzbicki
Listy Gratulacyjne Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie dla Weteranów Służby Pożarniczej z okazji jubileuszu urodzin:
- mł. asp. w st. spocz. Wiesław Korniluk
- st. ogn. w st. spocz. Krzysztof Wierzbicki
Z dniem 4 maja 2026 roku na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali:
- asp. Jakub Bancarzewski na stopień starszego aspiranta
- st. sekc. Rafał Zarczuk na stopień młodszego ogniomistrza
- sekc. Piotr Jurecki na stopień starszego sekcyjnego
- sekc. Kamil Koczkodaj na stopień starszego sekcyjnego
- st. str. Łukasz Łucjan na stopień sekcyjnego
- st. str. Hubert Szymczak na stopień sekcyjnego
Wyróżnieni nagrodami pieniężnymi Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych:
- st. kpt. Krzysztof Klajda
- st. ogn. Paweł Musiatewicz
W trakcie apelu dokonano również uroczystego przekazania i poświęcenia nowych pojazdów pożarniczych włączonych do służby w Komendzie Powiatowej PSP w Parczewie:
– 491-21 GBA 3/27 VOLVO FL 320/Bocar,
– 490-55 Opel Zafira Life.
W trakcie uroczystości zaprezentowano stoisko promujące aspekty szeroko pojętej Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Wszystkim awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Tekst: KP PSP Parczew
Zdjęcia: kpt. Tomasz Zalewski, mł. ogn. Paweł Krzewski.
















