Ogólnopolskie ćwiczenia pod kryptonimem RENEGADE/SAREX 20

W dniach 8-9 października 2020 r. na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Parczew odbyły się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-20. Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa.

 

          Scenariusz ćwiczeń zakładał prowadzenie działań ratowniczo-poszukiwawczych załogi myśliwca MIG-29 oraz wraku samolotu w trudnodostępnym bagnistym terenie na obszarze Lasów Parczewskich. Ćwiczenia odbywały się w czasie rzeczywistym, a poszczególne jednostki były dysponowane w zależności od potrzeb.

 

          8 października br. około godziny 9: 40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Parczewie wpłynęło zgłoszenie od świadka zdarzenia-wędkarza, który poinformował o  dymiącym i spadającym samolocie. Zauważył on także moment katapultowania się jednego z pilotów. Tak rozpoczęły się ćwiczenia Renegade/Sarex na terenie powiatu parczewskiego. Pierwsze zastępy skierowano do miejscowości Górki gm. Sosnowica w okolicach, których był widziany samolot, skąd rozpoczęto poszukiwania. W pierwszej kolejności przeszukano otwarte przestrzenie, obejmujące również akweny wodne. Równolegle do działań poszukiwawczych prowadzono wywiady środowiskowe z osobami postronnymi, mającymi na celu pozyskanie jak największej ilości informacji o spadającym samolocie oraz spadającym na spadochronie jednym z pilotów. W czasie prowadzonych działań systematycznie poszerzano obszary do poszukiwań. Na tym etapie działań włączono do poszukiwań śmigłowiec należący do Straży Granicznej. Wynikiem tych działań było odnalezienie pierwszego z pilotów na jeziorze Czarnym Sosnowickim. Odnaleziony pilot został ewakuowany na pokład śmigłowca Mi-17 należący do sił powietrznych Wojska polskiego i przetransportowany do szpitala. Od uratowanego pilota uzyskano informację, że fotel z samolotu po katapultowaniu upadając uderzył w ponton z wędkarzem przebywającym na środku jeziora. Skutkiem tego ponton zatonął, a wędkarz nie wypłynął na powierzchnię wody. Następstwem tego zdarzenia było podjęcie działań ratowniczo-poszukiwawczych przez SGRWN Lublin. Ciało wędkarza wydobyła specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. W tym samym czasie wyznaczono najbardziej prawdopodobne obszary leśne, gdzie mógł spaść drugi z pilotów. Rozpoczęto, więc działania ratowniczo-poszukiwawcze na wyznaczonym obszarze leśnym. W działaniach tych brały udział: siły i środki PSP, OSP, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Warszawy wraz z psami przystosowanymi do pracy w terenie, Wojska Obrony Terytorialnej oraz oddziały Policji z przewodnikami psów wspierane przez Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań przy KG Policji. Po niespełna czterech godzinach odnaleziono drugiego z pilotów. Odnaleziony drugi pilot został zabrany na pokład śmigłowca Straży Granicznej. W trakcie realizacji ćwiczenia, polegającego również na odnalezieniu wraku myśliwca, realizowano dodatkowe epizody, polegające na poszukiwaniu innych osób poszkodowanych w wyniku powstałej katastrowy lotniczej.

 

W ćwiczeniach wzięło udział 18 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu parczewskiego, lubelskiego, świdnickiego i lubartowskiego. Łącznie w akcji brało udział: 52 strażaków ze specjalistycznym sprzętem obejmującym drony oraz łodzie do poszukiwań na akwenach wodnych. Łączność na potrzeby działań ratowniczo-poszukiwawczych została zorganizowana w oparciu o batalionowy samochód dowodzenia i łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

 

Kierującym działaniami ratowniczymi był zastępca komendanta powiatowego bryg. Zbigniew Hawryluk.

 

Miejsce ćwiczeń wizytowali również przedstawiciel z komendanta głównego PSP st. bryg. Daniel Wiącek, zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Szczepan Goławski oraz naczelnik wydziału operacyjnego KW PSP w Lublinie st. bryg. Zenon Pisiewicz.

 

            Z uwagi na to, że organizatorem ćwiczeń było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego w ćwiczeniach wzięły również podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, grupa poszukiwawczo-ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża, pracownicy Nadleśnictwa Parczew.

Skip to content