Obchody 60-lecia OSP w Uhninie

28 czerwca 2017

 24 czerwca 2017 r. strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Uhninie obchodzili 60 rocznicę powstania swojej jednostki. Jubileusz był doskonałą okazją do wspomnień i refleksji, a także wręczenia zasłużonym strażakom odznaczeń za szczególne zasługi.

Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi:

– wicewojewoda lubelski Pan Robert Gmitruczuk,

– lubelski komendant wojewódzki PSP w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski,

– komendant powiatowy PSP w Parczewie bryg. Leszek Szymański,

– zastępca komendanta powiatowego Policji kom. Krzysztof Semeniuk,

– reprezentant starosty Parczewskiego, członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Parczewie dh Janusz Zieliński,

– reprezentant sejmiku wojewódzkiego, radny Jerzy Szwaj,

– wójt gminy Dębowa Kłoda, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Parczewie dh Radosław Kozak,

– wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh. Sławomir Tchórz

 – przyjaciele i rodziny druhów świętującej jednostki OSP oraz mieszkańcy Uhnina.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji strażaków celebrowaną przez Ks. mgr lic. Sławomira Pękałę, który reprezentował Kapelana Powiatowego Strażaków. Dalszą część uroczystości prowadzono na placu przed remizą, gdzie poświęcono figurkę Św. Floriana upamiętniającą to wyniosłe wydarzenie. Kolejnym etapem jubileuszu był uroczysty apel. W trakcie apelu przytoczono historię jednostki, którego wielu druhów OSP Uhnin zostało odznaczonych odznakami za wysługę lat, Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odpowiednio Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi. Najwyższym odznaczeniem – Złotym Znakiem Związku OSP RP związkowym został odznaczony druh Janusz Słomkowski.

 W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście dziękując miejscowym strażakom za ich trud zaangażowanie i służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów i tak podniosłych jubileuszy, oraz by powrotów z akcji ratowniczej było tyle samo, ile wyjazdów. Wicewojewoda podkreślił, że praca w straży pożarnej to odpowiedzialna i pełna niebezpieczeństw misja, której nie każdy jest w stanie się podjąć, dlatego tym bardziej należy cenić osoby wstępujące w szeregi OSP. – Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej to dobrowolna i świadoma chęć niesienia pomocy ludziom w potrzebie, i to nie tylko podczas pożarów, ale w czasie klęsk żywiołowych i nieszczęśliwych wypadków, często z narażeniem własnego zdrowia lub nawet życia.

Uroczystości jubileuszowe uświetniała orkiestra dęta ze Sławatycz i Milanowa, która na zakończenie dała popisowy koncert.

Opracowanie: kpt. Krzysztof Fila

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Parczewie 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Skip to content