Mężczyzna na słupie energetycznym SN

Do niecodziennego zdarzenia zostali zadysponowani strażacy parczewskiej komendy. W dniu 7 czerwca br. tuż po godz. 21 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Parczewie przyjęło zgłoszenie o mężczyźnie, który znajduje się na wierzchołku słupa energetycznego i nie może zejść.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG zastano wiszącego, przytomnego mężczyznę na słupie energetycznym SN z uwięzioną nogą. W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia dyżurny SK polecił Pogotowiu Energetycznemu zdalne odłączenie zasilania w okolicy miejsca zdarzenia. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłożeniu skokochronu pod słupem, przystawieniu drabiny D10W pod poszkodowanego w celu ułatwienia mu podparcia ciała. Poszkodowany w związku z dużym bólem zachowywał się nadpobudliwie, szarpiąc się i próbując uwolnić zakleszczoną w kratownicy nogę. Stwarzał realne zagrożenie upadkiem z wysokości. Do czasu przyjazdu Pogotowia Energetycznego i potwierdzeniu, że można bezpiecznie wejść na drabinę strażacy próbowali uspokoić osobę poszkodowaną. Jednocześnie KDR dokonywał rozpoznania i możliwości podjęcia osoby poszkodowanej, w związku z tym polecił zadysponowanie grupy ratownictwa wysokościowego. Po odłączeniu prądu, strażacy przy wykorzystaniu drabiny  udali się do poszkodowanego, którego zabezpieczyli przed upadkiem. Przez cały czas oczekiwania na grupę z poszkodowanym przebywał strażak, który go podtrzymywał i udzielał wsparcia psychicznego. Po przybyciu grupy, ratownicy wysokościowi zbudowali stanowisko nad poszkodowanym, zabezpieczyli go w trójkąt ratowniczy i opuścili na dół, gdzie od razu przejął go zespół ratownictwa medycznego.

 

Działania były utrudnione z uwagi na brak możliwości dojazdu do miejsca zdarzenia.

 

SiS: JRG Parczew – 3 zastępy, JRG 2 Lublin – Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, ZRM, Pogotowie Energetyczne, Policja.

Zdjęcia: KPP Parczew.

Skip to content