zdjęcie

Jednostka OSP Chmielów włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

5 marca 2019

W dniu 1 marca 2019 r. na placu przy strażnicy w Chmielowie odbył się uroczysty apel z okazji wstąpienia jednostki w szeregi krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Apel rozpoczął się meldunkiem złożonym przez mł. kpt. Aleksandra Bożyma Komendantowi Powiatowemu PSP bryg. Leszkowi Szymańskiemu. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu, przywitania zebranych gości dokonała Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP i jednocześnie Wójt Gminy Dębowa Kłoda Pani Grażyna Lamczyk.  W trakcie apelu jednostka odebrała z rąk Naczelnika Wydziału Operacyjnego Województwa bryg. Zenona Pisiewicza  Decyzje Komendanta Głównego o włączeniu do Krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Jednostka OSP Chmielów założona została 24 czerwca 1954 roku, inicjatorem założenia jednostki był Stanisław Sawiuk a do jednostki w pierwszym roku działania wstąpiło 18 osób. Pierwszym pozyskanym sprzętem była motopompa M-200 wraz z kompletem węży. W miarę rozwoju jednostki zaszła potrzeba wybudowania strażnicy, pierwszą drewnianą ufundowali mieszkańcy okolicznych wsi a potrzebne materiały budowlane dostarczyło Nadleśnictwo Parczew i ówczesna Komenda Straży Pożarnej. Pierwszy samochód zakupiono w 1959 r. i był to samochód używany Dodge popularna „Doczka”.

Kolejne lata to dalszy rozwój jednostki OSP Chmielów, w 1968 r. otwarta zostaje nowa strażnica, przy budowie której wiele prac wykonane zostaje społecznie. W tym czasie jednostka pozyskuje również samochód pożarniczy Star-25 wraz z podstawowym wyposażeniem i odzieżą ochronną.

W latach 90 strażnica przechodzi modernizację i zostaje przystosowana do działalności kulturalno-rozrywkowych oraz sportowych. W 1989 r. jednostka pozyskuje nowy samochód gaśniczy Star-200. Jednostka przez cały czas swojej działalności aktywnie uczestniczy w życiu społecznym oraz odnosi wiele sukcesów sportowych.

Dziś Ochotnicza Straż Pożarna Chmielów to nowoczesna jednostka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz posiadająca odpowiednio przeszkolonych członków, co umożliwia podjęcie interwencji w zakresie podstawowym w każdej z dziedzin ratownictwa.

Zarządowi oraz Druhom składamy gratulację z okazji włączenia jednostki do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i życzymy wielu lat owocnej działalności społecznej w miejscowości oraz ratowniczej na rzecz powiatu.

mł. kpt. Aleksander Bożym

Galeria

Skip to content