zdjęcie

Bezpieczna zima

14 stycznia 2019

zdjęcie

MROZY, ŚNIEŻYCE

Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C, może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30° C. Może być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu. W trakcie mrozów stosuj poniższe zasady, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku:

 

 1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę 
  z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
 2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek.
 3. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
 4. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
 5. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem.
 6. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
 7. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz.
 8. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie.
 9. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki).
 10. Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
 11. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
 12. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać, co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
 13. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
 14. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
 15. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

ZWRACAJMY UWAGĘ NA OSOBY, KTÓRYM GROZI WYCHŁODZENIE

Służby apelują również, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze – zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach. Jak co roku Policja zwraca się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Należy zawiadomić Policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

USUWANIE ŚNIEGU I NAWISÓW LODOWYCH

Prognozowane intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie. Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

BEZPIECZNA ŚLIZGAWKA:

Aby tworzenie ślizgawki przebiegało sprawnie – instytucja, która zamierza utworzyć lodowisko, powinna przygotować miejsce (np. odśnieżone asfaltowe boisko), na którym powinny być usypane bandy ze śniegu. Najlepiej, gdy bandy są polewane wodą i zamarznięte. W okresie ferii zimowych straż pożarna może udzielić pomocy szkołom oraz innym instytucjom w utworzeniu tymczasowych, sztucznych lodowisk. Podczas zimowych zabaw wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu, do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, wolno jeździć na łyżwach tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach, nie wolno wchodzić na lód na zamarzniętych jeziorach, stawach i innych akwenach wodnych. Cienki, kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania, zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Co robić, gdy załamie się pod Tobą lód?

Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu, ostrzeż inne osoby .na pękającym lodzie, poruszaj się w kierunku brzegu czołgając się (zmniejszy to nacisk powierzchniowy na lód), w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy, zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody ( po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu), połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód, w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów, wezwij pomoc z telefonu komórkowego – straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112), nie biegnij w kierunku tonącego – ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą, jeżeli jest to możliwe podczołgaj się w kierunku osoby tonącej i staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co mogłaby się trzymać np. pasek, linę, gałąź, kurtkę itp., pozwalające zachować dystans od krawędzi przerębli, pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu, po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (niegorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

Więcej informacji na stronie:  http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/bezp_na_lodzie.pdf

Pamiętajmy, że dzwoniąc na numery alarmowe możemy uratować komuś życie.

TELEFONY ALARMOWE :

 

 • 112 – telefon ratunkowy
 • 997 – policja
 • 998 – straż pożarna
 • 999 – pogotowie ratunkowe

Wojciech Denejko

 

Skip to content