Rozpoczęcie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na poziomie powiatowym

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom

29 marca br. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom. Turniej zorganizowany był przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP powiatu parczewskiego,  Komendę Powiatową PSP w Parczewie oraz Nadleśnictwo Parczew. W zmaganiach udział wzięło 30 uczestników ze szkół z naszego powiatu. Turniej rozegrano w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań dotyczących pożarniczego rzemiosła, pomocy przedmedycznej oraz historii pożarnictwa. Z każdej grupy wyłoniono po 3 uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z testem. W dalszej części musieli się wykazać znajomością, przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, znajomości sprzętu ratowniczo- gaśniczego, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętnością prawidłowego zareagowania w sytuacji zagrożenia. W wyniku finałowych rozgrywek wyłoniono zwycięzców:

 

I kategoria wiekowa

I miejsce:        Filip Kozak – Szkoła Podstawowa w Dębowej Kłodzie

II miejsce:        Bartłomiej Szypulski  – Szkoła Podstawowa w Dawidach

III miejsce:       Michał Piękniewski – Szkoła Podstawowa w Sosnowicy

 

II kategoria wiekowa

I miejsce:        Lena Róża Chwedyna  – Szkoła Podstawowa w Przewłoce

II miejsce:        Paweł Korneszczuk – Szkoła Podstawowa w Milanowie

III miejsce:       Tomasz Szabłowski – Szkoła Podstawowa w Juliopolu

 

III kategoria wiekowa

I miejsce:        Paweł Wasilewski  – ZSCKR w Jabłoniu

II miejsce:        Weronika Kopińska  – Liceum Ogólnokształcące w Parczewie

III miejsce:       Mateusz Klajda – Liceum Ogólnokształcące w Parczewie

 

W czasie trwania turnieju uczestnicy spotkali się z przedstawicielem Nadleśnictwa Parczew na pogadance związanej z bezpiecznym i prawidłowym zachowaniem na terenach leśnych.  Następnie zwiedzili tutejszą Komendę oraz zostały zaprezentowane pokazy sprzętu pożarniczo-ratowniczego. Spotkanie było okazją do zaprezentowania specyfiki służby strażaka oraz wszelkich działań mających wpływ na poprawę szeroko pojętego bezpieczeństwa uwzględniając zagadnienia z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

W podsumowaniu eliminacji uczestniczyli zaproszeni goście:

  • Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Parczewie, Starosta Parczewski – Pan Janusz Hordejuk,
  • Przewodniczący Rady Powiatu, Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Parczewie Janusz Zieliński,
  • Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Parczewie st. bryg. mgr inż. Zbigniew Hawryluk,
  • Wiceprzewodniczący Komisji ds. młodzieży Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie bryg. w st. spocz.  Wiesław Nowak,
  • Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Parczew Piotr Pniak,
  • Starszy Specjalista Nadleśnictwa Parczew Karol Piasecki.
  • Nauczyciele i opiekunowie uczestników turnieju.

 

Wszystkim uczestnikom turnieju przekazano gadżety i materiały promocyjne Nadleśnictwa Parczew, a dla trzech najlepszych osób z każdej grupy wiekowej fundatorzy nagród wręczyli smartwatche, bezprzewodowe głośniki i słuchawki. Nagrody zostały  sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Parczewie oraz Nadleśnictwo Parczew.

 

Zwycięzcy z każdej grupy wiekowej będą reprezentować nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich, które w tym roku odbędą się 27 kwietnia br.  w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Lublinie. Po oficjalnym zakończeniu turnieju przez Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Parczewie wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

Młodzieży szkolnej składamy gratulacje, zaś opiekunom podziękowania za trud przygotowania do turnieju. Laureatom życzymy sukcesu na szczeblu wojewódzkim.

Tekst i zdjęcia: KP PSP Parczew

Skip to content