Ćwiczenia z zakresu działań ratowniczych na akwenach wodnych

W dniach 11.06 – 13.06.2019 r. zmiany służbowe z JRG Parczew wraz z druhami z OSP Podedwórze ćwiczyli założenia ratownicze na akwenach wodnych. Ćwiczenia odbywały się na zalewie Relax w Parczewie. Podczas ćwiczeń korzystano z łodzi z napędem silnikowym, a także ze specjalistycznych ubrań do pracy w wodzie. Taktyka działań ratowniczych na akwenach wodnych polega na jak najszybszym dotarciu do poszkodowanego znajdującego się w wodzie. W zależności od sytuacji można tego dokonać na dwa sposoby:

  • ratownik odpowiednio zabezpieczony z asekuracją na lince dopływa o własnych siłach do poszkodowanego przechwytując go, a następnie holuje go do brzegu,
  • łódź podpływa do tonącego, ratownik wykonuje skok ratowniczy do wody, przechwytuje poszkodowanego i przy współpracy z ratownikami znajdującymi się w łodzi następuje wciągnięcie poszkodowanego na pokład.

Oprócz podjęcia poszkodowanego z wody ćwiczono również udzielenie pierwszej pomocy osobie tonącej. Istotnym elementem pomocy jest wykonanie 5 oddechów ratowniczych przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej.

 

Ze względu na wysokie temperatury oraz zbliżające się wakacje prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kąpieli w zbiornikach wodnych! Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą znajdujących się tutaj.

 

Jeżeli jesteś świadkiem tonięcia osoby w wodzie, natychmiast wezwij straż pożarną i ratownika WOPR (jeżeli jest w okolicy)! Jeżeli nie jesteś przeszkolony i nie wiesz jak prawidłowo ratować osobę tonącą, pozwól aby zrobiła to osoba mająca wiedzę z tego zakresu. Osoba tonąca może zatopić ratującego, ponieważ walczy o życie i chce to osiągnąć to za wszelką cenę, dlatego jest to bardzo niebezpieczne. Prosimy o rozwagę i życzymy udanego wypoczynku.

Opracował: mł. kpt. Paweł Gątarczyk

Skip to content