zdjęcie

Ćwiczenia na lodzie

24 stycznia 2019

            Mając na uwadze, zbliżające się ferie zimowe w województwie lubelskim Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie w dniach 21-23 lutego br. przeprowadziła ćwiczenia doskonalące z zakresu prowadzenia dzialań ratowniczych na lodzie. W ćwiczeniach tych wzięły udział wszystkie zmiany służbowe jrg oraz dwie jednostki OSP z krsg Podedwórze i OSP Dębowa Kłoda, które posiadają specjalizację z zakresu ratownictwa wodnego. Ćwiczenia składały się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Część praktyczna została przeprowadzona na zamarzniętym zalewie „RELAKS” przy ul. Lubartowskiej w Parczewie. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, podejmowanie osób tonących z zimnej i skutej lodem wody, budowanie stanowisk asekuracji na lodzie z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej i lin. Wykorzystując sanie lodowe, ratownicy w pełnym zabezpieczeniu, oraz przy zachowaniu asekuracji z brzegu trenowali szybkie dotarcie do osób poszkodowanych oraz podejmowanie „tonącego” z wody. Strażacy trenowali także techniki samo ratowania na wypadek załamania się pod nimi lodu.

            Na zaproszenie strażaków z tutejszej Komendy ćwiczenia praktyczne były obserwowane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Parczewie, których łącznie uczestniczyło 110 uczniów wraz z ich opiekunami. W trakcie ćwiczeń strażacy
przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych zbiornikach wodnych i rzekach w ramach kampanii „Bezpieczne ferie”. Dzieciom zostały przekazane informacje jak w bezpieczny sposób można pomóc osobie znajdującej się w wodzie, jak prawidłowo zgłosić takie zdarzenie do służb ratowniczych, w jaki sposób pomóc osobie zmarzniętej i nieprzytomnej. Na koniec pogadanki odbył się pokaz działań ratowniczych z zakresu prowadzenia działań ratowniczych u osób znajdujących się w załamanym lodzie przy użyciu sań lodowych, drabiny nasadkowej. Ponadto strażacy ubrani w strój do pracy w wodzie zaprezentowali techniki samodzielnego wydostania się z wody na lód.

Wojciech Denejko

 

Galeria

Skip to content